Personele Yazılar 18

Personele Yazılar 18

 
 
Değerli çalışma arkadaşlarım,
 
18. yılımıza girdiğimiz şu günlerde ülkemiz deprem felaketi ile öyle kara günler yaşıyor ki, insanın içinden hiçbir şey yazmak gelmiyor… Ben de bu sene yeni bir şeyler yazmak yerine, bana hiç haber vermeden motosikletlerimizden birini alarak Bodrum'a tatile giden, orada gezip tozduktan sonra o motoru orada bir yere bırakıp dönen (o motorun pert olmasına ve üstüne benim binlerce lira park parası ödememe sebep olan) eski bir çalışanıma geçen yıl içinde yazmış olduğum bir yazıyı sizlerle paylaşıyor, Raffaele’ye verdiğiniz emekler için hepinize tekrar teşekkür ediyorum.
 
M. Tunca Tüzün
 
 
“ Beni çok uzun yıllardır tanıyanlar bilir: Benim ömrüm “iyilik yapıp denize atmak” ile geçti. Anlayanlar oldu, anlamayanlar oldu... Raffaele’yi kurduğum 18 yıl öncesinden bugüne birçok çalışan, benim iyiliklerimi saflık, aptallık olarak gördü, bana yanlışlar yaptı, beni üzdü... ( Ne yazık ki ülkemizde kendisini “akıllı” başkalarını “enayi” zanneden çok fazla sayıda “Şark kurnazı” var… )
 
Gerçekten de bazı insanlar benim güler yüzlü olmama bakıp, beni “saf, enayi, aptal” zannediyorlar galiba... Benim onlara ille de, örneğin ülkenin girilmesi en zor olan okullarından GS Lisesi’nde okuduğumu, orada dönem birincisi olduğumu ya da daha 18 yaşımda iken dört dil konuştuğumu falan mı anlatmam gerekiyor??? Onlara yaptığım onca iyiliğe rağmen neden gözümün içine baka baka beni aptal yerine koyan şeyler, kurnazlıklar yapıyorlar??? Görmediğimi, anlamadığımı mı sanıyorlar???
 
Ben iyi bir insanım, ama aptal değilim... Her şeyi görüyor, anlıyorum... Fakat insanlara nezaketsiz davranmak istemiyor, onlara zaman tanıyor, sabırla onların yaptıkları hatalarından dönmelerini bekliyorum...
 
Ben 57 yıllık yaşamımda şunu çok net gördüm: Bana hayatım boyunca çok insanlar çok yanlışlar yaptılar. Ben doğru bildiğim yoldan hiçbir zaman ayrılmadım, üzerime düşen her şeyi her zaman fazlası ile yaptım, kimseye hiçbir zaman, hiçbir şekilde kötü davranmadım, kötü bir karşılık vermedim… Ve bana yapılan bütün yanlışlara rağmen daima ayakta kaldım... Ama bana yanlış yapanlar sonradan hep kaybettiler, hem de birçoğu çok kötü kaybettiler...
 
Bu hayatta bir “ İlahi adalet ” olduğunu, herkesin yaptıklarının karşılığını bir şekilde bulduğunu ve eninde sonunda iyilerin kazandığını, kötülerin kaybettiğini ben çok iyi biliyorum... "