Personele yazılar 11

Personele yazılar 11Değerli çalışma arkadaşlarım,


Raffaele ailesi olarak 9. yılımızı bitirdik, 10. yılımıza girdik. Bu 9 yıl süresince ben, "Personelin psikolojisi ve işyerindeki fiziksel koşullar elden geldiğince üst düzeye getirilmeli" ve "Çalışanlar olabildiğince mutlu olmalı"  düşüncelerimden hareketle, sizler için elimden geleni yapmaya çalıştım.


49 yıllık ömrümün ve özellikle şu son 9 yılda yaşamış olduğum Raffaele tecrübemin bana verdiği en önemli ders şu oldu: Kişilerin kökenleri, eğitim ve kültür seviyeleri, sosyal statüleri çok farklı olabilir: Benim için tek kriter; kişinin iyi ya da kötü niyetli bir insan olmasıdır. Ne yazık ki beni ve işletme değerlerimizi anlamayan, prensiplerimizi uygulamayan ve iyiniyetimi, hoşgörümü kendilerince farklı yorumlayan birçok kişi aramızdan ayrıldı. Yaşamış olduğum haksızlıklar, kandırılmalar sonrasında, şu andaki kadromuzun bir erdem filtresinden süzülerek oluşmuş bir "iyi insanlar" topluluğu olduğunu düşünüyorum. Sizler benim iyiniyetime inandınız, bana güvendiniz ve beraberce bugünlere geldik. Sizlere çok teşekkür ediyorum


Sağlam adımlarla yolumuza devam ediyor olmamızın temelinde, lezzetimiz kadar, verdiğimiz hizmetin kalitesinin de çok önemli bir rol oynadığını tekrar vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. 


Hepinizin bildiği gibi, bonfileden, şarküteri ürünlerine, kullandığımız tüm malzemeler en kalitelileri, rakiplerimizin kullandıklarından kat be kat pahalıları olsa da, dünyanın dört bir yanında pizza yemiş olan gurmeler dahi pizzamızın lezzetine bayılıyor olsa da, eğer biz hizmette başarılı olamazsak, harcadığımız emeğin, zamanın ve paranın hiçbir anlamı olmaz.


Bu sebeple, sözü uzatmadan, sizlere markamızın "lezzet-kalite-hijyen" ilkeleri kadar önem taşıyan “Samimiyet”, “Doğallık”, “Güleryüzlülük”, “Şeffaflık”, “Çalışkanlık” ve “Dürüstlük”prensiplerini tekrar hatırlatıyor ve bu değerlerimize uygun davranışlarda bulunmanızı rica ediyorum.


Benim için hayatta “saygı” kavramı çok büyük önem taşır. Bunu sadece işletme içinde birbirimize saygı, müşteriye saygı şeklinde değil, tüm yaşama yayarak,insana saygıdan doğaya saygıya kadar çok geniş bir yelpazede ve her şeyden önemlisi, "kendine saygı" olarak algılamamız ve davranışlarımızı bu yolda yönlendirmemiz gerektiği kanısındayım.


Yaşadığımız krizlerle dolu şu günlerde, sadece işletmemizin değil, ülkemizin, dünyanın, tüm insanlığın, bilgili, bilinçli, duyarlı, iyi insanlara ihtiyacı bulunuyor. Hepimizin bu yolda kendimizi elimizden geldiğince geliştirmemiz gerektiğini düşünüyor, sizlere katkılarınız için tekrar teşekkür ediyorum.


Sevgi ve saygılarımla,


M. Tunca Tüzün