Personele yazılar 10

Personele yazılar 10


 
Değerli çalışma arkadaşlarım,
                                               
Pizza Raffaele olarak 9. yılımıza doğru yolumuza devam ederken, ne yazık ki ülkemizin yine yeni ve çok büyük bir krize girmesi ve 2014 yılı içerisinde, tüm ülke olarak, her açıdan çok zor günler yaşayacak olmamız kesin gibi duruyor. Bu şartlar altında, sizlere sürekli olarak söylediklerimi (son derece sade ve yalın bir şekilde) tekrar hatırlatmak ihtiyacını duyuyorum:
 
Günümüzde, her sektörde olduğu gibi, gıdada da yaşadığımız rekabetin koşulları çok daha zorlaşmış durumda… Yemeksepeti sitesi örneğinde olduğu gibi, müşterilerimizin restoran seçenekleri her geçen gün artmakta, yüzleri, binleri bulmakta…
 
Yazılarımızla, konseptimizle, marka karakterimizle farklı olmaya, dikkat çekmeye çalışıyor ve müşterilerin yüzlerce seçenek içinden bizi tercih etmesini, (bir kez olsun) bizi aramasını sağlamak için, tanıtım yolunda, büyük emek, zaman ve para harcıyoruz. Fakat her zaman söylediğim gibi; biz insanlara lezzetli bir ürün ve başarılı bir hizmet veremezsek, onlara evrenin sırrını dahi versek, bizi bir daha aramaz, bizi defterlerinden, kalplerinden silerler.
 
Çok az dahi olsa, bizden memnun kalmayan bazı müşterilerimiz bir kaç kez beni arayarak bana, çok şaşırtıcı şekilde, aynı cümlelerle şunu söylediler: “Broşürünüzü ve yazdıklarınızı okuduk. Çok beğendik. Sipariş verdik. Fakat ne yazık ki, pizzamız kötü bir durumda geldi ve hizmetiniz başarılı değildi. Kısaca, yaşadıklarımız, sizin yazdığınız seviyenin çok altındaydı.” İşte harcadığımız bütün emeği, zamanı ve parayı bir anda yok edecek ve bir işletmeyi çok kısa bir sürede çökertebilecek olay budur. Binlerce işletme kapanırken, Raffaele’nin bunca yıldır ayakta olmasının sırrı, bu tür olayların çok az yaşanmış olması, müşteri memnuniyetinin daima ön planda tutulmasıdır.
 
Sizlerden, her zaman belirttiğim şu konulara, bundan böyle çok daha özenle, çok daha dikkatle yaklaşmanızı rica ediyorum:
- Herkesin işini en iyi şekilde yapması, işlerin kesinlikle aksamaması,
- Müşterilere daima sevecen, hoşgörülü ve güler yüzlü davranılması,
- Müşterilerimizin Raffaele’den çok memnun olmasının sağlanması,
- Kesinlikle ve kesinlikle şikayet alınmaması,
- Ve elbette, özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında, savurganlık yapılmaması…
 
İşlerinizi çok iyi yaparken, işletme içinde daima disiplinli ve aynı zamanda huzurlu çalışılabilmesi için elinizden geleni yapacağınıza inanıyor, hepinize mutluluklarla dolu, güzel günler diliyorum.
 
Sevgilerimle,


M. Tunca Tüzün