Personele yazılar 6

Personele yazılar 6


 
Değerli Çalışma Arkadaşlarım,
 
Pizza Raffaele olarak kısa bir sure önce, 7. yaşımızı doldurduk. Kapılarımızı açtığımız o ilk gün, daha dün gibi… Çok krizler yaşadık, zor günler gördük. Herşeye rağmen, binlerce işyerinin can çekiştiği, kapandığı günümüzde, hala dimdik ayakta ve her açıdan belli bir seviyeye ulaşmış durumda olmamızın, büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte verdiğiniz katkı için hepinize çok teşekkür ediyorum.
 
Sizin, beni düşünerek, her koşulda işinizi en iyi şekilde yapmaya çalıştığınızı görüyor ve bunu çok takdir ediyorum. Sizlerdeki bu, aldığı maaşı son kuruşuna kadar hakeden özverili çalışmaya tanık olunca, samimi söylüyorum, her birinizi, bir çalışandan çok, aynı ailenin bir bireyi, bir kardeş olarak görüyorum. Ve emin olun, ben de sizin için daima, elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Sizlere sayfalarca, yaşadığım sorunları yazabilirim.
 
Geçen mektubumda bir karar verme aşamasında olduğumu, sonbaharda radikal kararlar verebilecegimi yazmıştım. Konu kısaca şuydu: Bizi çok seven, çok beğenen müşterilerimizden biri, bana Raffaele’yi ona satmam için bana çok yüksek bir para vermeyi teklif etmişti. Son zamanlarda yaşadığım sorunlardan, bazı insanların bana yaşatmış olduğu hayal kırıklıklarından, vefasızlıklardan bunalmış olan ben de, düşünmek için bir süre talep etmiştim. Fakat, Raffaele’yi satın almak isteyen bu zengin (ama görgüsüz) şahsın, çalışan insanlara hangi gözle baktığını, nasıl davrandığını öğrendiğimde, daha sonra ne yapmak istediğini duyduğumda, “emekçi” damarım kabardı, sizleri ve Raffaele’yi ona emanet edemeyeceğimi gördüm ve teklifini reddettim.
 
Bu 7 yılda, çok hayal kırıklıkları yaşadım, çok darbeler aldım. Belki hala aranızda, “Keşke çok iş yapmasak” diyenler, kimbilir, belki “Şu adamın battığını görmek istiyorum” diye düşününler bile olabilir, bilemiyorum. Ben artık hiç bir konuda emin değilim. Ama ben değişmem. Yine doğru bildiğim yolda, doğru bildiğim şekilde, ilkelerimle yürümeye devam edeceğim.
 
Son iki yıl, franchise konusunda çok talep aldım. Ancak, kişisel özellikler, maddi güç, mekan gibi konularda, kriterlerime uygun talep sahibi bulmadığım için hepsini reddettim. Fakat artık Raffaele büyümeli! İlk adım olarak Etiler ve Ulus’a da seslenecek olan Levent şubemizi açmak istiyorum. Mekanın sahibi de ille yarı yarıya ortak olmak istiyor. Fakat benim karakterimi ve yaptıklarımı çok beğendiğini, bana çok güvendiğini söyleyerek, tüm iplerin benim elimde olmasını gönülden kabul ettiğini belirtiyor.
 
Benim için en önemli konu, beraber yürüyeceğim kişilere duyacağım güvendir. (Beni bunca zamandır tanıdığınızı düşünerek) Sizlere şu soruyu sormak istiyorum: Benimle bu yola çıkmaya var mısınız? Bu yolda size güvenebilir miyim?
 
Sizden bu konuyu düşünmenizi ve düşüncelerinizi bana en samimi şekilde söylemenizi rica ediyorum.
 
Sevgilerimle,
 
M. Tunca Tüzün