TÜRKÇE ENGLISH

Personele yazılar 12

 

 

Değerli çalışma arkadaşlarım,

 

Pizza Raffaele 12. yılına girdi. Bu vesile ile sizlere çok kısa olarak birkaç satır yazmak istiyorum. Sizin de bildiğiniz gibi piyasa koşulları günden güne zorlaşıyor. Diğer sektörlerde olduğundan çok daha fazla rekabet bizim sektörümüzde yaşanıyor. Son yıllarda binlerce insan restoran cafe vs. açtılar. Şimdi yaşayabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar fakat her geçen gün onlarca, yüzlerce işyeri kapanıyor. Pizza restoranları arasında ise olay iyice dibe vurdu. En ucuz, en kalitesiz malzemeleri kullanarak 7-8 liraya pizza satanlar, 1 öde 3 al kampanyaları yapanlar..., Herkes daha fazla satış yapmak, müşteri kapmak, rakiplerini zora sokmak için her yolu deniyor…

 

Bu ortamda, son derece sağlam bir şekilde, dimdik varlığımızı sürdürebilmemiz için olmazsa olmaz şu iki ana konuyu sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum:

 

Müşteri memnuniyeti: Müşterilerimiz markamızı, karakterimizi çok seviyorlar. Yazdığım yazıları, arkeoloji eklerini, vs… başka hiçbir yerde bulamadıkları nezih marka karakterimizi ne kadar takdir ettiklerini sürekli olarak bana telefon ederek söylüyorlar. Ve biliyorsunuz ki, biz her malzemenin en kalitelisini, en pahalısını kullanıyoruz. Ama biz ürünümüzü, pizzamızı her seferinde en güzel, en düzgün şekilde yapmazsak, müşteri ile ilişkilerimizde, nezaket, güler yüzlülük gibi prensiplerimizi uygulamazsak, pizzayı zamanında sıcak olarak götürmek ve en düzgün şekilde teslim etmek gibi hizmetlerimizi tam olarak yapmazsak, bizi çok sevseler de, o müşteriler bizi bir daha aramazlar. Bu sebeple, sizlerden her zaman olduğu gibi yine işinizi en iyi şekilde yapmanızı rica ediyorum. Lütfen pizza, salata yapanlar onları en düzgün, en güzel şekilde yapsınlar, devamında da tüm sorumlular o ürünleri lütfen en düzgün, en güzel şekilde müşteriye teslim etsinler ki müşterilerimizi her zaman maksimum seviyede memnun edelim.

 

Tutumluluk: Pizza sektöründe rekabet öyle bir noktaya geldi ki, ne kadar tanıtım yapılırsa yapılsın, satışların, ciroların artması mümkün olmuyor. Bu durumda, tüm firmalar giderlerini azaltmaya çalışmakta… Sizlerden, elektriğinden suyuna, benzininden, personel yemeğine işletmenizi de düşünerek olabildiğince tutumlu davranmanızı rica ediyorum. Hele kasıtlı olarak işyerine zarar vermek, işini gerektiği gibi yapmamak, kötü ürün hazırlamak, kötü hizmet vermek, hesapları düzgün tutmamak ya da işyerinden dışarı malzeme götürmek gibi davranışların beni çok kıracağını ve bunları asla affedemeyeceğimi bilmenizi isterim. Beni bunca yıldır tanıyorsunuz: Lütfen benim sizi düşündüğüm kadar, sizin de beni düşünmenizi rica ediyorum.

 

Ben sizleri uzun yıllardır tanıyorum. Sizlere güveniyor, emeğinize saygı duyuyor, hepinize ayrı ayrı seviyorum. Müşteri memnuniyeti ve tutumluluk konusunda yukarıda yazdıklarımı harfiyen uygulamanız, Raffaele’nin bu zor günlerde ayakta kalması ve inşallah uzun yıllar birlikte çalışmamız yolunda çok büyük önem taşıyor.

 

( Ben geceleri oturuyor, bir şeyler okuyor, sürekli yazılar yazıyorum. Geçenlerde Galatasaray Lisesi’ndeki 180 devre arkadaşımın olduğu platforma şu cümleleri yazdım: Benim, sonsuz bir evrende, sonsuz bir zamanın minicik bir anında yaşayan miniminnacık mikroorganizmalar olduğumuzu öğrendiğim küçük yaşımdan bugüne, hayatta iki amacım oldu:  1) Yaptığım her şeyin hesabını verebileceğim, onurlu, vicdanlı bir yaşam sürmek, şu kötü, kirli dünyada, olabildiğince iyi, temiz kalmak…  2) Sadece bir kez yaşadığımız o hayatın her anında olabildiğince huzurlu, pozitif, hoşgörülü, mizah dolu, güler yüzlü olmak… Gençliğimde bir dönem bolca okumuş olduğum Felsefe kitaplarından aklımda en çok yer eden cümlelerden biri, Bertrand Russell’ın şu sözleri olmuştur: “Sevgi bilgeliktir, nefret aptallıktır.” )

 

Lütfen hayata, işimize, çevremizdeki insanlara daima sevgi ile, daima pozitif bakalım, empati yapalım, kendimizi karşı tarafın yerine koyalım, ona göre davranalım… Beni anladığınızı umut ediyor, Raffaele’ye verdiğiniz emekler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sevgilerimi gönderiyorum.

 

M. Tunca Tüzün

 

Home OnlineOrder